Ekonomi

Fırıncılardan 10 lira çıktı: Söz konusu değil

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Federasyon Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında ekmek fiyatlarına ilişkin tartışmaları değerlendirdi.

Ekmek fiyatlarına ilişkin yetkisiz kişilerin yaptığı açıklamaların kamuoyunda ve piyasada yanlış anlaşılmalara yol açtığını belirten Balcı, haziran ayında ekmeğe zam öngörmediklerini bildirdi. Balcı, “Ekmeğin 10 lira olması söz konusu değil” dedi. söz konusu.

Ekmeğin maliyetinde un, personel ve diğer işletme maliyetlerinin belirleyici olduğuna işaret eden Balcı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ekmeğe 350 TL uygun fiyatla un verme uygulamasına son verildiğini, taban fiyattaki artışın devam ettiğini söyledi. temmuz ayının prestiji de yansıtılacaktır.

Şu anda piyasada un fiyatının poşet başına 520 lira olarak düzenlendiğini vurgulayan Balcı, şunları kaydetti:

“İşletme giderlerinde en az yüzde 55-60 artış oldu. Ekmek fiyatlarında değişiklik şarttı, mutlaka değişiklik yapmamız gerekiyor. Çünkü fırıncılarımızın ekmek üretmesi gerekiyor. Aynı şekilde kaliteli ekmek üretmeleri gerekiyor. Ancak ekmek temel gıda maddesi olduğu için uygun fiyatlı olması gerekiyor.” En iyi fiyat belirlenmeli. Biz hep bu yolu izledik ve buna göre hareket ettik.”

“Kilogram fiyatı 35,5 lirayı geçmez diye düşünüyorum”

Balcı, temmuz ayında illerin kademeli olarak yeni fiyata geçebileceğini belirterek, “Şimdiye kadar ekmek fiyatı net belirlendiyse ona göre maliyeti hesaplayıp ekmeğe yansıtırız ama Türkiye geneline baktığımızda ben Maksimum kilogram fiyatının 35,5 lirayı geçmeyeceğini düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Sektörün sıkıntılarına değinen Balcı, bazı zincir mağazaların ekmekle ilgili yönetmeliğe uymadığını, bu konuda Ticaret Bakanlığı ile görüşeceklerini ve olumsuzluğun değerlendirilerek giderilmesini isteyeceklerini sözlerine ekledi, cezalar yetersiz olsa bile.

geyve-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu