Ekonomi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı: Enerji sektöründe endişelenmenize gerek yok

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Caparov, ülkede elektrik bölümünde ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) nedeniyle bakanlıkta endişeye yer olmadığını söyledi.

Caparov, elektrik şubesini krizden çıkarmak için imzaladığı ve bakanlıkta yaklaşık 3,5 yıl süreyle olağanüstü hal ilan edilmesini öngören kararnameyle ilgili olarak ülkenin KABAR haber ajansına açıklamalarda bulundu.

Enerji sektöründe olağanüstü hal ilan edildiği için endişeye mahal yok” dedi. Caparov, iktidar kolunda ilan edilen Olağanüstü Hal ile Enerji Bakanı’nın yetkilerini genişlettiklerini ve kendilerine hızlı karar alma yetkisi verdiklerini belirtti.

Sadır Caparov, yıllardır elektrik enerjisi ithalatı yapan Kırgızistan’ın olağanüstü durumda olduğuna dikkati çekerek, “Her yıl hacmini azaltarak elektrik ithalatından kademeli olarak uzaklaşmamız gerekiyor.” söz konusu.

Enerji sektöründe kriz olmadığına ve kışın geçmeyeceğine işaret eden Caparov, Kırgızistan’da bir dizi küçük hidroelektrik santralinin inşaatını 2026 yılına kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

24 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Caparov, 1 Ağustos 2023’ten 31 Aralık 2026’ya kadar enerji sektöründe uygulanmak üzere olağanüstü hal ilan etti.

Caparov, iklim değişikliğini, nehirlerdeki suyun azalmasını, elektrik tüketimindeki hızlı artışı ve olağanüstü hal ilanı için kapasite eksikliğini gösterdi.

Enerji Bakanlığı’na, tek kaynaktan mal, iş ve hizmet satın alma izni ile olağanüstü hal nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına uygun arazi belirleme ve tahsis hakkı verildi.

haberermenek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu