Haber

‘Kaza’ ile başladığı yeni hayatında halterle dünyaya geldi.

Antalya’da motosikletiyle geçirdiği kazanın ardından tekrar yürüyemeyecek hale geldiği belirtilen Tarık Akat (25), halterde Türkiye Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı. Kaza gününü yeni hayatının başlangıcı olarak nitelendiren Akat, “Kazadan sonra çevremdekiler hayatımın bittiğini düşündüler. 29 Nisan’da kaza yaptığım gün 2 yıl olacak. 2 yaşına girdiğimde bu tarihi kutlayın”.

Antalya’da babasının kullandığı motosiklete ilgi duyan Tarık Akat, 18 yaşındayken yarış motosikleti satın aldı. 29 Nisan 2021’de Akat’ın motosikleti, Muratpaşa ilçesi Şirinyalı Mahallesi’nde kendisini sıkıştıran araçla çarpıştı. Tarık Akat’ın kalça ve bacak kemiklerinin kırıldığı belirlendi. Sağ bacağından ağır yaralanan Akat’a doktorlar artık yürüyemeyeceğini söylediler.

YENİ BİR HAYATA BAŞLADITaburcu olan Akat’ın tedavisi uzun süre lojmanda devam etti. Yüzde 52 engelli yeni hayatına başlayan Tarık, yeniden ayağa kalkmak için büyük çaba sarf etti. Çabaları sonucunda 2,5 ayda tekrar bir adım atan Akat, bu süre zarfında neler yapabileceğini internetten araştırarak haltere yöneldi. antalya kapalı Spor Spor salonunda antrenörlük yapan eski milli halterci Ekrem Celil’e ulaşan Akat, spora başladı ve ardından kendini tamamen haltere adadı. GÜMÜŞ MADALYA Geçen yıl katıldığı Türkiye Şampiyonası’nda bu yıl Aydın’ın Nazilli ilçesinde düzenlenen Bedensel Engelliler yarışmasında Tarık 2. oldu. Türkiye Halter Şampiyonası’na katıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü adına yarışan Akat, şampiyonada 135 kilo kaldırarak gümüş madalyanın sahibi oldu. “Bu yıl ikinci kez bir müsabakaya katıldım. Uzun süredir bu sporu yapanlarla şampiyonlukta kafa kafaya mücadele ettim. Asla pes etmem, hedeflerime ulaşmak için daha çok çalışırım. engel bizim içimizde değil içimizde.Fizik tedavi görmedim ama burada spor yaparak yürüyüşümü biraz geliştirdim.” ‘KAZAYI YAPTIĞIM GÜNÜ KUTLAYACAĞIM’ dedi

Bu yılki yarışmadan ders çıkardığını belirten Akat, “Kazadan sonra çevremdekiler benim hayatımın bittiğini düşündüler. Aslında bu benim hayatımın başlangıcıydı. 29 Nisan benim kaza yaptığım gün, o gündü. 2 yıl olacak. 2. yaş günüme girdiğim için bu tarihi kutlayacağım. Kendime inanıyorum. “Sakatlanmazsam büyük başarılar elde edeceğim. Öğretmenlerim çok destek veriyor. Türkiye, Avrupa, Dünya ve olimpiyat şampiyonlukları istiyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu