Ekonomi

İsrail ordusu Gazze’ye saldırı başlattı

İsrail savaş uçakları, kuşatma altındaki Gazze Şeridi’nin orta kısmına hava saldırıları düzenledi. Saldırının ardından bölgeden dumanlar yükseldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine atılan bir dizi roketle ilgili açıklamasının ardından İsrail’e yönelik savaş uçaklarının sesi Lübnan’ın güneyinden yoğun bir şekilde duyulmaya başlandı.

Başkent Beyrut’tan çok sayıda gazeteci, İsrail’in Lübnan’a yönelik olası bir saldırısını takip etmek için güneydeki Sur kentine bağlı El-Kalayla kasabası çevresinde beklemeye devam ediyor.

Netanyahu’nun güvenlik kabinesi toplantısında yaptığı konuşmanın ardından Lübnan’ın güney semalarında savaş uçaklarının yoğun hareketleri görüldü.

Ne oldu?

Dün Lübnan’dan İsrail’e 30’dan fazla roket atılmasının ardından İsrail güvenlik kabinesi iki ay sonra toplanma kararı aldı. Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant, Lübnan’dan atılan roketlerin ardından İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ve diğer üst düzey güvenlik görevlileriyle farklı görüşmeler yaptı.

İsrail ordusu, Lübnan’dan ülkenin kuzey bölgelerine bir dizi roket atıldığını, ülkenin kuzey bölgelerinde uyarı sirenlerinin devreye girdiğini duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, saldırıda 34 roket fırlatıldığını bildirdi. İsrail ordusu, akşam saatlerinde Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine 3 havan topu atıldığını duyurdu.

Acil servis Red Star of David de baskınlarda şarapnelle vurulan bir İsraillinin hafif yaralandığını ve sığınağa kaçarken bir kişinin daha yaralandığını paylaştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Lübnan’dan atılan bir dizi roketten Hamas’ı sorumlu tuttu.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee de İsrail’e kendi topraklarından roket atılması sorumluluğunun Lübnan hükümetine ait olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu