Ekonomi

Hatay turizme hazırlanıyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından en çok hasar alan illerden biri olan Hatay’da yaraları sarma çalışmaları sürüyor. Bozulan turizm tesisleri onarılmaya başlandı ancak çok fazla hasarlı bina olduğu için turizmciler planlı ve detaylı bir çalışma istiyor. Hatay’ın bir daha eskisi gibi olmayacağını söyleyen turizmciler, şu anda acil olan başka konuların olduğunu, turizmin yeniden canlanmasına çok zaman olduğunu söylüyor.

 

Hedef, bir yıldan kısa bir sürede Hatay’ı tekrar ayağa kaldırmak.

Daha önce Hatay’ı ziyaret ederek kentte yapılan çalışmaları aktaran Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ağır hasarlı yerler var, az hasarlı ve orta hasarlı yerler var. Hem Vakıflar Genel Müdürlüğümüze ait binalar için hem de Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğümüze ait binalar için çok ciddi bir kaynak ayırdık. Beklemeden işe başlıyoruz. Hedefimiz bir yıldan az bir sürede buraları canlandırmak. tekrar ayağa kalkmak” dedi.

 

Hatay için yeni bir hikaye yazmalıyız.

Hatay Antakya için kültür yolu güzergahı oluşturacaklarını belirten Turizm Bakanı Ersoy, “Bu güzergah içindeki tüm tescilli yapıları restore edeceğiz. Tamamen yok olanları, kurtarabildiğimiz modüllerle birlikte yeniden inşa halinde dirilteceğiz. Ama burada yeni bir hikaye yazmamız gerekiyor. Bu hikaye kültür, gastronomi ve turizm dolu bir hikaye olsa gerek. Buranın planlaması yapılırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte bu kentsel noktaları kültür rotası şeklinde planlayıp çok fazla beklemeden mart ayı itibariyle bakanlık olarak onarım faaliyetlerine başlayacağız.”

 

Hatay cazibe merkezi olabilir

Hatay Turizmi Geliştirme ve Yeniden Yapılandırma Kurulu ile Milli İktisadi Niyet Teşkilatı (ULİKAD) Başkanı Ömer Niziplioğlu, Hatay’da kent ekonomisinin değerli modüllerinden biri olan turizm için yürütülen çalışmaları anlattı:

“Hatay’da ıslah çalışmaları yapılıyor, enkaz kaldırılıyor. Yollarda ve altyapıda çalışmalar var. İşyerlerinin kademeli olarak yenilenmesi ve açılması için çalışmalar yapılıyor. Hatay eskisi gibi mi olacak derseniz maalesef eskisi gibi olmayacak. Ancak planlı bir çalışma ile Hatay’ı bir Akdeniz turizm kenti haline getirmek ve cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz. Samandağ ve Arsuz’un ortasında denizi açarak yüzlerce oteli, alışveriş caddelerini açarak Hatay’ı yeniden kazanacağımıza inanıyoruz” dedi.

 

Hatay için planlı bir çalışma şart

Hatay bölgesinin değerli bir kültür ve turizm merkezi olduğunun altını çizen Ömer Niziplioğlu, şöyle devam etti:

Antakya bir kültür ve inanç merkezidir. Kudüs’ten sonra ikinci önemli kilise olan Saint Pierre Kilisesi Antakya’da bulunuyor. Bunun dışında Simon Manastırı’ndan Anadolu’nun ilk camisi olan Habibi Neccar Camii de Antakya’da bulunuyor. Maalesef mevcut otellerin durumu pek uygun değil, turizme uygun ortam yok. Planlı bir gelişme bekliyoruz. Şu anda turizmden bahsetmek iyimserlik olur.

Ancak yapılacak planlı çalışmalar ile önümüzdeki dönemde turizm için büyük fırsatlar yaratılabilir. Ama artık bunlar yapılmazsa Hatay bir daha asla eskisi gibi olmayacak.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-selcuklu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu