Ekonomi

Goldman Sachs: Hisse Bölünmeleri Genellikle Kısa Vadede Hisse Senedi Fiyatlarına Yarar Sağlar

Goldman Sachs analistleri Cuma günü, bir şirketin mevcut hisselerini birden fazla yeni hisseye böldüğünde, bu eylemin kısa vadede şirketin hisse fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini belirtti. Nvidia’nın (NVDA (NASDAQ:NVDA)) her bir hissesini on yeni hisseye böleceğini açıkladığı son duruma atıfta bulundular.

Russell 1000 endeksinde yer alan şirketlerin 2019’dan bu yana hisse senetlerini böldüğü 45 örneği inceledikten sonra, hisse fiyatlarının kamuya duyurulduktan sonraki hafta genellikle %4 oranında arttığını gözlemlediler. Ancak Goldman Sachs’a göre, hisse senedi bölünmesinin gerçekleştiği tarihi takip eden haftalarda veya bu tarih civarında tutarlı bir fiyat hareketi olmadı.

Basitçe söylemek gerekirse, şirket hisselerinin birden fazla yeni hisseye bölünmesinin hisse fiyatı üzerindeki faydalı etkisi genellikle uzun sürmez. Nitekim Goldman Sachs’ın da belirttiği gibi, hisse fiyatındaki artış genellikle hisseler resmi olarak endekse dahil edildiğinde ve endeks takip fonları yeni hisseleri satın aldığında tersine dönmektedir.

Wall Street firması, ani olumlu tepkinin bir açıklamasının, hissenin daha kolay alınıp satılacağı beklentisi olduğunu öne sürüyor. Şirket hisselerinin birden fazla yeni hisseye bölünmesi teorik olarak hisse fiyatını daha uygun bir seviyeye taşıyarak daha az sermayeye sahip yatırımcıların hisse satın almasını kolaylaştırıyor ve muhtemelen hisse senedinin alım satım kolaylığını artırıyor.

Hisse fiyatındaki ilk artışa rağmen Goldman Sachs, hisse bölünmesinin yürürlüğe girmesinden sonra hisse senedi alım satım kolaylığının her zaman önemli ölçüde iyileşmediği konusunda uyarıyor.

Analistler, hisse senedi bölünmeleri bağlamında kişisel hesapları için hisse senedi alıp satan bireysel yatırımcıların etkisi hakkında da yorumda bulundu.

Analistler, “Bu bireysel yatırımcıların son yıllarda artan katılımı da şirketleri hisselerini daha erişilebilir hale getirme konusunda motive ediyor” dedi.

Bununla birlikte, bazı kayda değer istisnalar dışında, hisse senetlerinin bölünmesinin ardından bireysel yatırımcıların işlem hacmi üzerindeki etkisi genellikle küçük olmuştur. Örneğin, Nvidia’nın 2021’deki hisse bölünmesinin ardından, şirketin bireysel yatırımcılar tarafından işlem gören hisselerinin oranı %17’den %23’e yükseldi. Benzer şekilde, Amazon’un (AMZN) 2022’de hisselerini bölmesinden sonra bu oran %14’ten %21’e çıktı.

Goldman Sachs, “Hisselerin bölünmesinin ardından bireysel yatırımcıların işlem hacminin arttığı durumlarda, duyurudan sonra hisse fiyatında da daha güçlü artışlar görüldü” dedi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu