Yaşam

Fetih Müzesi’nde Şeb-i Arus gecesi

Osmangazi Belediyesi ve Bursa Konyalılar Kültür, Yardımlaşma ve Derneği, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Hakk’a vuslatı olan Şeb-i Arus’un 749. yıldönümü hasebiyle anma programı düzenledi.

Osmangazi Belediyesi, 749 yıl evvel hayata veda eden büyük düşünür ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde düzenlediği Şeb-i Arus gecesi ile andı. Bursa Konyalılar Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğinde düzenlenen Şeb-i Arus programına Bursalılar ağır ilgi gösterdi. Işık ve görsel sunumlarla his dolu anların yaşandığı gecede, ilahi ve kasideler okunarak dualar edildi. Anma gecesinde sahne alan sema grubu ise renkli tennureleri ve dönüşleri ile Ayin-i Şerif’ icra etti. Semazenlerin performansı salondaki bireylerin adeta yüreğine işledi.

“MEVLANA’NIN HER ÖĞÜTÜ ÜZERİNE KİTAP YAZILIR”

Geceye katılan AK Parti Bursa Muhammet Müfit Aydın, yaptığı konuşmada Mevlana üzere kıymetli şahsiyetlerin dünyadaki değerlerinin her geçen gün daha da artığına dikkat çekerek, “Mevlana Celaleddin-i Rumi gibi maneviyatımızın ana unsurları olan şahsiyetleri, maneviyatımızın bu mihenk taşlarını iyi bilmek zorundayız. Hz. Mevlana, bizler için her biri için kitap yazılacak nitelikte olan öğütlerde bulunmuştur. Sevginin, hoşgörünün ve barışın mimarı Hz. Mevlana’nın hayatını, düşüncelerini ve manevi dünyamızı zenginleştiren felsefesini iyi bilmeliyiz. Verdiği öğütleri hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız” dedi.

“ZAMAN MEVLANA’YI ANLAMA ZAMANIDIR”

Osmangazi Belediye Lider Yardımcısı Halil Döner de, vaktin Mevlana’yı manaya vakti olduğunu söz ederek yaptığı konuşmasında, “Vuslatının 749. sene-i devriyesinde büyük mütefekkir, gönül insanı, sevgi medeniyetimizin mimarlarından Mevlana Celaleddin-i Rumi hazretlerini rahmetle yâd ediyorum. Mevlana, ardında yalnızca kaç yazılı eserler ve sönmeyen fikirler bırakmamıştır. Tıpkı vakitte; aşk ile yoğurulmuş eserler, aşktan ilham almış fikirler bırakmıştır ki 750 sene sonra bile hala onun fikir ve yapıtları bizlerin de fikir dünyasına yeni pencereler, yeni ufuklar açıyor. Allah, ondan ve maneviyatımızı zenginleştiren bütün evliyalarımızdan, ilim adamlarımızdan ve Kur’an yolundan ayrılmayan bütün Müslüman kardeşlerimizden razı olsun. Dünyanın müsamahaya, güzelliğe ve barışa en çok muhtaçlığı olduğu bir devirde ömrünü müsamaha, sevgi, aşka adamış Mevlana’nın dünyaya rehber olan ideolojisini tüm gönüllere taşımak da bizim en büyük vazifemizdir. Bunun için Mevlana Şiir Yarışması’nı 12 yıldır düzenliyor, 81 vilayetimizde gençlerimizin gönül dünyalarını zenginleştiriyoruz. Her kente ve her gönüle ulaşabilmek için yalnızca bugün değil yılın 365 günü çalışıyoruz. Zira vakit, Mevlana’yı anlamak zamanıdır” diye konuştu.

Mevlana’nın kelamları ile konuşmasına başlayan Bursa Konyalılar Kültür, Yardımlaşma ve Derneği Lideri Musa Bozkurt, ise şunları söyledi: “Geçmişten günümüze ışık tutan düşünürlerden biri olan Hz. Mevlana, öyle bir alim, din adamı, filozof ki ölümünden 749 yıl sonra bile farklı din, dil, ırk ve coğrafyadan insanları bir araya getirebiliyor. Allah sevgisini, hoşgörüyü, hiçliği, İslamiyet’i herkesin anlayabileceği şekilde şiir ve hikaye ile anlatması O’nun büyük bir İslam alemi olduğunu göstermektedir. Onun içindir ki Hz. Mevlana’nın fikirleri, benimsenmekte, yaşanmakta ve yaşatılmaktadır.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu