Haber

Edirne’de İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü Etkinliği

Edirne’de 30 Temmuz İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü kapsamında Meriç Köprüsü’nde düzenlenen etkinlikte motosiklet tutkunları ‘Esir Canlara Umut Olun’ sloganıyla iki ayrı pankartı birleştirerek farkındalık mesajı verdi.

İnsan ticaretinin ciddi bir insan hakları ihlali olduğunu ve her yıl milyonlarca insanın mağdur edildiğini hatırlatmak amacıyla her yıl 30 Temmuz’da düzenlenen İnsan Ticareti Günü, bu yıl Edirne’de farklı bir organizasyonla kutlandı. Edirne Motosiklet, şehirdeki Meriç Köprüsü’nde düzenlenen etkinlikte Spor Kulüp üyesi motosiklet tutkunları, köprünün ortasında ‘Tutuklu Canlara Umut’ yazılı iki parçalı pankartı buluşturdu. Motosiklet sürücülerinin iki taraftan gelerek iki bölümden oluşan pankarta katıldığı olayda köprü 5 dakika süreyle araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

‘GÜNÜN ÇAĞDAŞ KÖLELİĞİ’ Etkinlikte konuşan İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aslıoğlu, insan ticaretinin günümüz modern köleliği olduğunu söyledi. “Günümüzün ‘modern köleliği’ olarak nitelendirilen insan ticareti, çok ciddi bir insanlık suçudur ve en önemli insan hakları ihlallerinden biri olarak karşımızda durmaktadır. İnsan ticareti en kısa tanımıyla, bir kişinin rızası olmaksızın zorla çalıştırılması ve emeğinden haksız bir menfaat elde edilmesidir. Yani nihai amaç sömürü” dedi. “İNSAN TİCARETİ İLE AKTİF OLUYORUZ” Göç İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda insan kaçakçılığı suçuyla etkin bir şekilde mücadele edildiğini belirten Aşılıoğlu, “Bizim koordinasyonumuzda” dedi. Cumhurbaşkanlığı, Müdürlüğümüz de bu suçla etkin bir şekilde mücadele etmekte, mağdurların korunması ve suçun önlenmesi için titiz çalışmalar yürütmektedir. “Mağdurları Koruma ve Mağdurları Koruma Çalışma Kümesi Başkanlığı’nı kurduk. Göç uzmanları, psikologlar ve sosyal çalışmacılardan oluşan çalışma gruplarımız mağdur tespit işlemlerinin yanı sıra kolluk birimlerimizle de proaktif çalışmalar yürütüyor. Bu suçla mücadele etmek için.” ‘BU PROJEYE BİLİNÇ OLUŞTURMAK İÇİN KATILDIK’

Edirne Motosiklet Sporları Kulübü Üyesi Selda İnanç, insan ticaretinin insan hakları ihlali olduğunu ve her yıl milyonlarca insanı mağdur ettiğini kaydetti. İnanç, “İnsan kaçakçılığı, kişinin zorla çalıştırma ve organ ticareti gibi amaçlarla kullanılmasıdır. İnsan kaçakçıları kurbanlarını tehdit, şiddet ve aldatma yoluyla kontrol ederek özgürlüklerini ellerinden almaktadır. İnsan kaçakçılığı bir insan hakları ihlalidir ve milyonlar kazandırmaktadır. Biz insanız. “İnsan ticaretine karşı farkındalık yaratmak, mağdurları korumak ve suçluları cezalandırmak için bu projede yer aldık. Bu kapsamda kurumlarla iş birliklerimiz devam etmektedir. İnsan kaçakçılığıyla mücadele çabalarına katkıda bulunabildiğimiz için mutluyuz.”

habercelebi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu