Yaşam

Bakan Ersoy: Ayasofya 3 yılda 21 milyon ziyaretçiyi ağırladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ayasofya’nın ibadete açılmasının 3. yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Ersoy, “Bu eşsiz mabede sadece Fatih Sultan Mehmet’e emanet bir cami olarak değil, insanlığın ortak mirası olarak sahip çıktığımıza son 3 yılda tüm dünya bir kez daha şahit olmuştur.”

Ayasofya’nın camiye çevrilmesinin ardından son 3 yılda 21 milyon ziyaretçinin ağırlandığını belirten Bakan Ersoy, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımızın iradesine, aziz milletimizin azmine ve büyük takviyesine hamd olsun, 86 yıl sonra, 24 Temmuz 2020’de mirasçı, mirasına kavuşmuş, emanete sahip çıkılmış ve aziz milletimizin üzerinden büyük bir belanın yükü kalkmıştır. Medeniyet değerlerimiz gereği bu eşsiz mabedi, son 3 yılda sadece Fatih Sultan Mehmet tarafından bir cami olarak değil, insanlığın ortak mirası olarak bir kez daha şahitlik etmiştir.

Ayasofya-i Kebir Camii-i Şerif, beş katlı minaresindeki ezan ve kubbesinde yankılanan ezanla onu bugüne taşıyan dünya devleti gibi tüm insanlığı kucaklamaya devam etmektir. Atalarımızın bu mübarek emanetini, onun vasiyeti doğrultusunda, medeniyetimize uygun olarak, tarihe, kültürlere ve inançlara gösterdiğimiz saygı ile geleceğe taşıyacağız. Sonsuza kadar İslam’a ve Müslümanlara hizmet edecek; taşında iz bırakmış her medeniyetin mirasçılarına kapıları her zaman açık olacaktır.” (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu