Ekonomi

Altına zayıf dolar desteği

Altın Bloomberg dolar endeksinin düşmesiyle Asya piyasalarında yükseldi. Bu, Perşembe günü Fed yetkililerinin faiz oranların ait şahin yorumları üzerine spot altının yüzde 0,8 gerilemesinin akabinde geldi.

Fed, bu yıl çok enflasyonu soğutmak için büyük faiz artışları gerçekleştirmiş ve bunun sonucu olarak tahvil getirileri ve doların yükselmesiyle Mart ayında tepesini gören altının bu düzeyden yüzde 16 gerilmesine neden olmuştu.

Enflasyonda yavaşlama şimdi gözlenmeye başlarken ABD perakende satışlarının sekiz ayın en süratli artışını kaydetmesiyle Fed yetkilileri daha ileri gitme gereğini vurguladı. Fed St. Louis Lideri James Bullard, siyaset faizini en az yüzde 5-5,25 aralığına yükseltmeleri gerektiğini söyledi.

Ila Commodities India Strateji Lideri Harish Galipelli, “Şahin yorumlar halihazırda fiyatlanmış olabilir. Altın muhtemelen 1720-1820 dolar aralığında konsolide olacak, orta ve uzun vadede ise yukarı yönlü bir görünümü koruyor ve 2 bin dolara ulaşabilecek yukarı yönlü potansiyele sahip” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu