Haber

TYT sınavına girmeyenler AYT sınavına girebilir mi? Sadece AYT veya YDT’ye girmek mümkün mü?

tyt AYT sınavına girmeyenler AYT sınavına girebilir mi sorusunun cevabı merak ediliyor. Yükseköğretim Kurumları Sınavı ( evet ) merakla bekleniyor. Kahramanmaraş’ta bu yıl meydana gelen yıkıcı depremler nedeniyle YKS 2. dönem konularının sınavda yer almayacağı açıklandı. Milyonlarca üniversite adayı sınavla ilgili konuları araştırıyor. Sınavla ilgili sorulardan biri de ” tyt AYT’ye üye olmadan girmek mümkün mü? Sadece AYT’ye mi girilir?” sorusu oldu. İşte detaylar…

AYT SINAVINA TYT OLMADAN GİREBİLİR MİYİM?

tyt AYT sınavına girmeyen adaylar AYT sınavına giremezler. TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilmek için TYT puanı hesaplamak yeterli olmakla birlikte AYT sınavı ile yerleşecek adayların da TYT puanına sahip olmaları gerekmektedir. YKS’ye başvuran tüm adayların Temel Yeterlilik Sınavına (TYT) katılmaları zorunludur. Diğer seanslar (AYT ve YDT) isteğe bağlıdır. Ancak TYT sınavına girmeyen adayların diğer oturumlara katılsalar bile puanları hesaplanmaz.

SADECE AYT VE YDT’YE GİREBİLİR MİYİM?

Sadece TYT tercih edenler, TYT puanı ile 2 yıllık önlisans bölümleri üzerinden tercih yapabilirler. 2 yıllık eğitim süresi olan bölümler için sadece TYT girilerek tercih yapılabilir. Ancak sadece AYT girilmiyor.

haber-kizilirmak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu