Ekonomi

Temmuz ayında Bitcoin’in güçlü bir geri dönüş yapabileceği öngörülüyor

Uzmanlara göre Haziran ayındaki kötü performansın ardından Bitcoin, Temmuz ayında önemli bir geri dönüş yaşayabilir. Haziran ayında Bitcoin’in fiyatı yaklaşık %7 düştü.

Tarihsel eğilimler ve uzman tahminleri

2013’ten bu yana Bitcoin‘in aylık getirisini takip eden veriler, geçen ay fiyatın %6,96 düştüğünü ve Haziran ayında genellikle %0,35’lik bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Kripto piyasaları uzmanı Ali Martinez, 30 Haziran’da X’te yayımladığı bir makalede, tarihsel olarak Haziran ayı düşüşle bittiğinde, bir sonraki ay genellikle Bitcoin’in %7,42 ortalama ile muhteşem bir geri dönüş yaşadığını belirtti.

BTC, on bir Temmuz ayının yedisinde minimum %8’lik aylık kazanç elde etti. Memecoin analisti Murad, X’teki 103.000 takipçisine bu durumu hatırlatarak Bitcoin‘in Temmuz aylarında hızlı tarihsel getiriler elde ettiğini vurguladı. Murad, son altı yıldır Temmuz ayının ilk birkaç haftasında Bitcoin’in minimum %28’lik artışlar kaydettiğini söyledi.

Zorluklar ve potansiyel piyasa baskıları

Bununla birlikte bazı uzmanlar Temmuz ayının, Alman hükümetinden büyük Bitcoin satışları ve yaklaşan Mt. Gox geri ödemeleri nedeniyle normalden daha zor geçebileceğini düşünüyor. Bu geri ödemelerin, alacaklılara yaklaşık 8,5 milyar dolar değerinde BTC’nin geri verilmesi bekleniyor. Bu paranın sadece 4 milyar dolarlık kısmının BTC piyasasına girmesi olası olduğundan, bazı uzmanlar bu potansiyel baskılara rağmen etkinin beklenenden daha az olabileceğini tahmin ediyor.

Olumsuzluklara rağmen dijital varlık ticaret firması ZeroCap’in Baş Yatırım Sorumlusu Jonathan de Wet, geçen hafta Bitcoin‘in düşük ila orta 60.000 dolar bölgesinde güçlü bir şekilde işlem gördüğünü gözlemledi. Varlığın bu seviyede kalmasını beklediğini ancak Mt. Gox alacaklı ödemeleri piyasaya girdiğinde, önümüzdeki haftalarda “ana destek” seviyesi olan yaklaşık 57.000 doların altına düşebileceğini kabul etti.

2013’ten bu yana ortalama aylık %46,81 artışla, Bitcoin’in tarihsel olarak en yüksek aylık performansı genellikle Kasım ayında gerçekleşir. Geçmiş eğilimler Temmuz için umut vaat etse de dış olayların bu ay Bitcoin fiyatını nasıl etkileyeceği henüz görülmedi.

Bu haber ilk önce Coin Mühendisi sitesinde yayımlanmıştır.

haber-cal.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu