Haber

Parkın imarı değiştirilip güvenlik altına alındı

Parsel no. Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Seyrantepe Mahallesi’nde mevcut planda “Otopark” ve “Plansız Alan” olan 25 adanın 38’i ve 42’si 2015 yılında “Resmi Kurum Alanı” ve “Ağaçlandırma Yapılacak Alan” olarak düzenlendi. 3 Mart. Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 1 Nolu Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı ve İmarın 9’uncu Unsuru Hakkındaki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 102(k) maddesine göre “Park Alanı” ve “Plansız Alan” statüsünde olan parseller Emniyetli üretim için 3194 sayılı Kanun kullanılmaktadır. imar planı değişti.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Diyarbakır Şubesi, imar değişikliği ve yürütmenin durdurulması için 13 Mart’ta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurdu. imar planının iptali.

EŞDEĞER İŞLEVLER ÖNERİLMEZ

ŞPO’nun 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı’nın yürütmesinin durdurulması ve planın iptaline karar verilmesi için verdiği dilekçede, yapılan otopark alanı için eşdeğer işlev önerilmediği belirlendi. değişiklikle kaldırıldı. İlgili plan değişikliğine ilişkin plan açıklama raporunda ayrıntılı açıklama yapılmadığına dikkat çekilen dilekçede, plan değişikliğinin nüfus projeksiyonlarının gösterilmediği, kaldırılanların çevresel etkilerinin olduğu tespitleri sıralandı. park alanı anlatılmamış, teknik altyapı kullanımının detayları verilmemiştir.

‘YÖNETMELİK UYGULANMADI’

Dilekçede, onaylanan planın “Resmi Kurum Alanı” ve “Ağaçlandırma Yapılacak Alan” şeklinde imar planı değişikliğinin, mekânsal plan yapım yönetmeliğinin ilgili unsurlarına aykırı olduğu belirtildi. Dilekçede, “Mekânsal planlar yönetmeliğinde belirtilen standartların altına indirecek arazi kullanım kararlarının bulunduğu, planların şehircilik ve planlama ilkelerine uygun olmadığı belirlendiği için, haksız ve hukuksuz olduklarını belirterek, ilgili planın yürütmesinin durdurulmasını ve planın iptalini talep ediyoruz.”

Dilekçeye cevap verilmezse DPT, planın iptali için İdare Mahkemesinde dava açacak. (HABER MERKEZİ)

demirci-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu