İş

Orman-İş Sendikası: Ek protokolle en düşük kamu çalışanı ücreti 32 bin lira civarına çıkacak.

Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, “Ek protokolle birlikte en düşük kamu çalışanı ücreti 32 bin lira civarına çıkacak. Mevcut ekonomik şartlarda bunu yeterli bulmasak da imzalanan ek protokolü çok değerli buluyoruz” dedi. ” İfadelerini kullandı.

Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, 2023-2024 döneminde 700 bini aşkın kamu personelinin mali ve sosyal haklarını belirleyen Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolünü mayıs ayında imzaladıklarını hatırlattı.

Bu sözleşmeyle en düşük kamu çalışanı ücretinin önce 15 bin liraya çıkarıldığını, ardından 2023 yılının ilk altı ayında sosyal yardım payı dahil ücretlerde yüzde 45 oranında artış yapıldığını belirten Aslan, şöyle konuştu:

“Bu sözleşme o dönem iyi bir sözleşme olmasına rağmen yüksek enflasyon nedeniyle çöktü. Bunun üzerine sözleşme başlangıç ​​tarihlerinden kaynaklanan ücret farklarının giderilmesi ve yıl başından itibaren ilave zam yapılması talebimizi dile getirdik. Bundan sonraki süreçte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda kamu işveren sendikası TÜHİS ile görüşmeler yapıldı, ardından dün ek protokol imzalandı.”

“Sözleşmelerin 1 Ocak 2025’te başlatılması kararı önemli”

Ek protokolle yüzde 32,57’lik fiyat artışından yaklaşık 230 bin kamu çalışanının yararlandığını vurgulayan Aslan, “Ek protokolle en düşük kamu çalışanı ücreti 32 bin lira civarına çıkacak. Bunu da yeterli bulmuyoruz. Mevcut ekonomik koşullar dikkate alındığında imzalanan ek protokolü çok değerli buluyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Ek protokolde emeği geçenlere teşekkür eden Aslan, yeni dönem toplu iş sözleşmelerinde yukarıda belirtilen farklılıkların yaşanmaması adına sözleşmenin 1 Ocak 2025 tarihinde yürürlüğe girmesi kararının da önemli olduğunu anlattı.

yakutiye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu