Teknoloji

NASA Jüpiter’e de isminizi gönderebilir: İşte yapmanız gerekenler

Zaman zaman NASA, halka büyük bir uzay görevi başlatmaya hazırlanırken isimlerini uzaya gönderme şansı sunuyor. Uzay ajansı bir kez daha bire bir fırsat buldu. 2030’da Jüpiter’in ikinci Galile uydusu Europa’ya inecek olan NASA’nın Europa Clipper misyonuyla adınızı uzaya gönderin..

Seçilen kişilerin isimleri, Amerikan Şair Ödüllü Ada Limón’un adını almıştır. Gizeme Övgü: Europa İçin Bir Şiir şiirine eşlik edecek. Bunların hepsi bir mikroçip üzerine basılacak ve Ekim 2024’te seyahate çıkacak. Siz de isminizi eklemek isterseniz, 31 Aralık’a kadar NASA’nın internet sitesine başvurmanız gerekiyor..

Programın açıklandığı 1 Haziran akşamından bu yazının yazıldığı ana kadar 10.000’den fazla kişi bu listeye adını ekledi. Bu başvuruların çoğu Amerika Birleşik Devletleri’nden gelirken, tüm kıtalardan başvurular var. Amerika Birleşik Devletleri’nde çoğu isim California, Texas, Florida ve New York eyaletlerinden gelmektedir.

NASA’nın Washington’daki Bilim Misyon Müdürlüğü müdür yardımcısı Nicola Tilkiİnsanlara, Şişedeki Mesaj programı aracılığıyla Europa Clipper’ın yolculuğunun bir parçası olma fırsatını sunmaktan heyecan duyuyoruz.der ve devam eder: “ Jüpiter’in donmuş ayının sırlarını çözmeye çalışan radyasyona dayanıklı bir uzay gemisinde isimlerimizin güneş sistemimizde seyahat edeceği fikrine bayılıyorum.

NASA, daha önce Ay’a gönderilen Artemis I görevinde ve Mars’a gönderdiği çeşitli görevlerde benzer programlar düzenlemişti. Herkes ismini eklemekte özgür olsa da NASA, bilime olan ilgilerini biraz daha artıracağını umduğu bu programla çocukların ilgisini çekmek istiyor.

kuyucak-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu