Haber

Meral Akşener’i kızdıran iddia: ‘Bu konuşma milattır’

ANKARA – Seçimin ardından merakla beklenen DÜZGÜN Partisi 3. Olağan Kongresi tamamlandı. DÜZGÜN Partisi Genel Başkanı Meral Akşener tek aday olarak seçime girdi, beklendiği gibi Genel Yönetim Kurulu’nda (GİK) büyük değişiklik oldu.

5,5 yaşına giren ÂLÂ Partisi’nin kuruluşundan bu yana Akşener’in A kadrosunda yer alan ve son olarak Türkiye’de değerli görevler üstlenen Koray Aydın, Cihan Paçacı, Şenol Sunat, Mehmet Salim Ensarioğlu, Rıdvan Uz, Ahmet Kamil Erozan. Başkanlık Divanı listelenmemiştir. sol. Akşener’in organizasyonları kendisine bağlaması üzerine Organizasyon Koordinatörü olarak atanan Süleyman Sırrı Özdolap, yeni GİK listesine alınmadı.

AKŞENER’İN SİYASETE YERLEŞTİRDİĞİ YENİ İSİMLER LİSTEDE

Akşener’in yeni A Takımı üyelerini belirleyeceği GİK listesinde Uğur Poyraz, Ümit Dikbayır, Bahadır Fazilet, Metin Ergün, Mehmet Tolga Akalın, Ünzile Yüksel, Burak Akburak, Taha Orhun Ertürkmen ve Ayfer Yılmaz yerlerini korudu.

GİK üyesi olmadan Akşener’in yetkisiyle Başkanlık Divanı’na götürülen Bilge Yılmaz, Sevinç Atabay, Ümit Özlale ve Kürşat Güçlüli de 3. Olağan Kongre ile GİK’e üye oldular.

Akşener’in son iki yılda partiye kazandırdığı bu yeni siyasetçilerin önümüzdeki günlerde açıklanacak Başkanlık Divanı’nda yer alması sürpriz olmayacak.

Buğra Kavuncu, Ayyüce Türkeş, Ayşe Kabahati, Oktay Vural, Birol Aydemir ve Ece Güner de GİK listesine yeni giren isimler arasında dikkat çekti. Yüzde 60’ı bulan değişiklik, parti liderleri tarafından “Yenileme”, “kan değişikliği” olarak yorumlandı.

Parti yönetiminde önemli bir yeniliğin yapıldığı kongrede gözler Akşener’in konuşmasına çevrildi. 2021’de düzenlenen kongrede “Millet Bizi Çağırıyor” sloganını kullanan Akşener, “Rotamız belli, pusulamız millet” sloganıyla bu kez kurul önünde konuşma yaptı.

Akşener 3 bin 200 kişilik salonda kürsüye çıkarken, küçük bir grup da “Gençlerin umudu Meral Akşener” sloganları attı. Bunun dışında kongre boyunca kimse slogan atmadı. Parti kongrelerinde kullanılan farklı pankart ve bayraklara bu kongrede yer verilmemiştir.

‘PARLAMENTO ADAYLARININ SATILDIĞI İDDİASI AKŞENER’İ ÇOK TAKDİR ETTİ’

Yaklaşık 50 dakika süren konuşmasına GÜZEL Partisi’nin kuruluş sürecini, yaptığı gezileri ve siyasi hayatında yarattığı farklılıkları anlatarak başlayan Akşener, ardından parti içinden ‘kendisine iftira atanlara’ okları çevirdi. , onları asla affetmeyeceğini söyleyerek.

Akşener’in konuşmasının neredeyse yarısını oluşturan bu bölümdeki öfkeli sözlerinin arka planında milletvekili adaylığı sürecinde adaylık sıralarının paraya satıldığı tezleri yer aldı. Akşener’in partiye yönelik sert eleştirilerinin ardından “Hesap veririm, hesap sorarım. “Bu partide şımarıklık bitti” sözleri katılımcılar tarafından alkışlandı.

Akşener, yeni GİK listesinde parti kurulmasıyla ilgili de, “Başkan sadece emekli bir milletvekili. Açıklanamayan varlıkları veya ani servetleri yoktur. Şimdiye kadar birçok şeyle itham edildi, ancak hiçbir zaman para iddiası olmadı. Özellikle milletvekili adayı tartışmalarının satıldığı iddiaları kendisini üzdü ve kızdırdı. Gerçekle bağdaşmayan bu iddialara kızması gayet normal. Kendi iç meselemizle ilgili bu kadar sert bir kamuoyu konuşması beklemiyordum ama konuşulması gerekiyordu” dedi.

‘BU KONUŞMA BİR MİLAT’TIR.’

Akşener’in yeni parti yönetiminin bir diğer üyesi de “Kendimize gelmeliyiz. Bazı iddialar var. Bu iddialar hepimizi ama en çok da ima ettiği Genel Başkanı yaraladı. Sayın Cumhurbaşkanımızın bundan sonra takınacağı tavırla ilgili konuşması ve verdiği mesajlar bu açıdan bir milattır.”

AKŞENER’İN DAİMİ İTİRAZA SÖZLERİ

Akşener’in konuşmasında Millet İttifakı ile ilgili vereceği mesaj da merak konusu oldu. GÜZEL Parti’nin CHP’den 15 milletvekili istemesi ile ilgili olarak “Hayatımın en büyük pişmanlığı” sözlerini kullanan Akşener, “HDP’nin seçime girme riskinin ortaya çıkması bizi derinden üzdü. Yerel seçimlerde CHP ile işbirliği kapsamında İstanbul’un kazanılmasına rağmen seçime aday koymadı, duyduklarını kaydetti.

Akşener, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kaybedilmesinden DÜZGÜN Partisi’ni sorumlu tutan açıklamaları yaptığı çalışmaları anlatarak reddederek, “Merhamet edin. İstanbul’un kazanılma sebebi dediğiniz gibi HDP’dir. Bundan sonraki hayatında başarılar dilerim.” Akşener’in sözleri ayakta alkışlandı.

‘İTTİFAK İÇİN KİMSENİN KAPISINA GİTMEYECEĞİZ’

CHP’nin İstanbul seçimlerinde GÜZEL Parti ile resmi iş birliği yaptığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Seçimden sonra öyle bir hava vardı ki, sanki hiçbir etkimiz yok gibiydi. İYİ Parti yokmuş gibi davranıldı. Bu ittifakın ahlakına da aykırıydı. Yeni dönemde neler olacağı hakkında bir şey söylemek mümkün değil. Siyasette kapılar hiçbir zaman tamamen kapanmaz. Ama Başkanın konuşmasına bakarak ‘Bir daha kimseye ittifaka, işbirliğine gitmeyeceğiz’ diyebilirim.

DETAYLI SİYASİ DÖNEM

Akşener’in kongre konuşması, “Siyasette geldiğimiz nokta; Başkalarına göre değil, milletimizin beklentilerine göre belirleyeceğiz! Siyasette yeni bir zemin oluşturacağız, yeni bir yol açacağız. Bugün birlikte yeni bir sayfa açacağız!” sözleriyle bitirdi.

Meral Akşener’in yakın çalışma arkadaşlarından bir parti yöneticisi, yeni dönemde izleyecekleri politikanın daha bağımsız bir politika olacağını ancak bunun ittifaklara kapıları tamamen kapatmak anlamına gelmediğini açıkladı:

“Altı Masa öncesi tüm partilerin oyları 14 Mayıs’ta aldıkları oyların üzerindeydi. Tablo oyları artırmadı, düşürdüler. Bunda Altı Masa, Millet İttifakı’nın siyasi bağlantısı ve adaylık sürecinin kötü yönetilmesi de etkili oldu. Sonuç olarak Cumhuriyet tarihinin kolayca kazanılabilecek en değerli seçimini kaybettik. Şimdi Altı Masa gibi bir ittifak sürecinin taraflara fayda sağlamadığını görerek daha bağımsız bir siyaset yapacağız. Ancak bu, yeniden ittifaklar kurmayacağımız anlamına gelmiyor. Partilerimizi büyütmemiz gerekiyor. Yeni dönemde yeni ihtiyaçlara göre ittifaklar olabilir ama öncelikle tüm tarafların kendi içlerindeki hesaplarını en iyi şekilde halletmeleri gerekiyor.

haberdernekpazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu