Haber

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Kosova’yı Avrupa-Atlantik topluluğuyla işbirliği yapmaya davet etti

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Kosova makamlarını Avrupa-Atlantik topluluğuyla yakın işbirliğine davet etti.

Aynı zamanda Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ciro Lideri olan Osmani, Kuzey Makedonya’nın güneybatısındaki Struga kentinde düzenlenen Prespa Diyalog Forumu kapsamında basın toplantısı düzenledi.

Kuzey Makedonya’nın Kosova’nın kuzeyindeki gelişmeleri dikkatle takip ettiğini belirten Osmani, NATO üyesi ve AGİT dönem başkanı olarak Kuzey Makedonya’nın bölgede barış ve istikrara katkıda bulunmak gibi ek bir yükümlülüğü olduğunu vurguladı.

Konumunun prestijiyle Kosova makamlarını ancak Avrupa-Atlantik topluluğu ile yakın işbirliğine davet edebileceğine işaret eden Osmani, “Çünkü deneyimlerimiz gösteriyor ki onlarla işbirliği, koordinasyon, güven bizi asla yarı yolda bırakmadı ve hiçbir zaman da yarı yolda bırakmadı. bize ihanet etti. Sadece Kosova’ya değil, tüm bölgeye. Verebileceğimiz en iyi tavsiye şudur: ‘Avrupa-Atlantik topluluğuyla ilişkilerinizi yakın tutun, çünkü bu bölgenin tek geleceği budur’.” dedi.

Bujar Osmani, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın “tarafları bu durumdan uzaklaştırma” girişimini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Prespa Diyalog Forumu’nun AB ve diğer ülkeler tarafından yeterince temsil edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Osmani, “Forumun resmi açılışında video konferans yoluyla Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel konuşacak. Kendisi en üst düzey temsilcidir. Başkanlık panelinde NATO Genel Sekreteri de konuşacak.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Osmani, basın toplantısı öncesinde Brüksel merkezli “Dostlar of Europe” Enstitüsü’nün Stratejik Politikalar Direktörü Dharmendra Kanani ile bir araya gelerek bölge ülkeleri arasında uzlaşma, diyalog ve iş birliğini teşvik eden bir İşbirliği Mutabakat Zaptı’na imza attı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu