Haber

İİT, İsrail’in 2 yaşındaki Filistinli bebeği öldürmesiyle ilgili uluslararası soruşturma çağrısında bulundu

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçleri tarafından başından yaralanan 2 yaşındaki Filistinli Muhammed el-Tamimi’nin ölümüyle ilgili “uluslararası soruşturma” çağrısında bulundu.

İKT tarafından yapılan yazılı açıklamada İsrail güçleri, devam eden suçları ve son olarak Filistinli bebek Muhammed’e karşı işlenen iğrenç suçu kınadı.

2 yaşındaki Filistinli Muhammed’in ölümü, İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği suçların bir uzantısıdır ve İsrail güçleri tarafından bu yılın başından bu yana öldürülen çocuk sayısı 28’e ulaşmıştır.

Açıklamada, bu hataya yönelik bağımsız bir uluslararası soruşturmanın yanı sıra İsrail’i tüm savaş suçu ihlallerinden sorumlu tutmak, Filistin halkına uluslararası koruma sağlamak ve ilgili uluslararası meşruiyet kararlarını uygulamak için çalışma çağrısında bulunuldu.

1 Haziran’da İsrail askerleri, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimi Neveh Tzuf’a “Filistinlileri ateş ederken buldukları” gerekçesiyle yakındaki Nebi Salih kasabasına baskın düzenledi ve kasabanın giriş çıkışlarını kapattı.

Baskında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 2 yaşındaki Muhammed başından, babası Heysem et-Tamimi ise omzundan yaralandı.

Filistinli bebek dün kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

melikgazihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu