Haber

Güzellik Treni Afganistan’a doğru yola çıktı

Afganistan’ın Herat eyaleti geçen ay 7 ve 11 Ekim’de 6,3 büyüklüğünde üç büyük depremle sarsıldı. Ülke yetkililerine göre, AFAD-Türk Kızılayı ve Afgan Kızılayı iş birliğiyle 26 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla 2 bine yakın evin yıkıldığı bölge için toplam 508 ton, 2 bin 500’den fazla ise toplandı. Depremlerden insanlar hayatını kaybederken, 10 binden fazla insan da doğrudan etkilendi. İhtiyaç duyulan ekipmanların 19’uncu Uyum Treni ile Afganistan’a ulaştırılması için yola çıktı. İyilik Treni hareketine katılan STK’lardan biri de Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfı’ydı.

7 Kasım’da Ankara’dan Afganistan’a hareket edecek olan Yeterlilik Treni’nin, 4 bin 200 kilometre yol kat etmesi ve yaklaşık 16 günde yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırması bekleniyor.

Toplamda 4.320 battaniye, 2.178 paket bebek bezi, 400 portatif tuvalet, 5.000 kadın şalı, 12 kutu muhtelif kıyafet ve 320 kilimden oluşan 2 TIR malzeme, Afganistan’daki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Aziz Mahmud Hudâyi Vakfı tarafından gönderildi. .

Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfı İnsani Yardım Genel Müdürü Medet Bala, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Afganistan’ın Herat ilinde yaşayan kardeşlerimiz deprem sonrası zor günler yaşıyor, kardeş ülkemize yardım eli uzatmayı hedefliyoruz” dedi. Afganistan, Sipariş Treni projesiyle. AFAD işbirliğiyle ve aralarında Aziz Mahmud Hüdayi Vakfımızın da bulunduğu 26 STK’nın desteğiyle hazırlanan 508 ton temel malzeme, 19’uncu Düzgünlük treniyle Afganistan’a gönderildi. Bu anlamlı yardım hareketine destek verebildiğimiz için mutluyuz. Daha önce Herat’ta çadırlarda kalan 600 aileye nakdi yardım, 220 aileye ise güneş enerjisi paneli desteği vermiştik. Amacımız zor koşullar altında yaşayan, ekonomik zorluklarla ve doğal afetlerle mücadele eden Afgan kardeşlerimize yardım etmek ve umut vermek. “Ayrıca vakıf olarak sistemsiz göçün önlenmesi konusunda yerinde yardıma da önem veriyoruz.”

kazimkarabekir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu