Haber

Gazeteci Şükran Ekinci, Erzincan paylaşımına ilişkin ifade verdi

Artı TV spikeri Şükran Ekinci, Erzincan İliç’teki Çöpler Altın Madeni’nde enkaz altında kalan madenci sayısının resmi rakamların üzerinde olduğuna ilişkin paylaşımı nedeniyle “kamuoyunu yanıltıcı bilgi yaymak” suçlamasıyla ifade verdi.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nde (MLSA) yer alan habere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında MLSA Hukuk Birimi’nden Fatih Aydın eşliğinde ifade veren Ekinci, “Yetkililer, 9 işçi dedi ama T24’e konuşan TMMOB Metalurji ve Ekipman Mühendisleri Odası Lideri Türkkolu, şunları söyledi: Enkaz altında kalan madenci sayısının resmi rakamın 5 katı olduğunu söyledi. Umarım yanılmaz. Ama bu çöküşten önce 667 personel vardı. vardiyaları değiştirdik!” Paylaşmanın kendisinin işi olduğunu itiraf etti.

‘KAMUYU BİLGİLENDİRMEK İÇİN PAYLAŞTIM’

“Bu paylaşımımdaki bilgileri T24 haber portalının Twitter hesabında gördüğüm bir habere dayanarak paylaştım ve kaynak gösterdim. “Haberin kaynağı TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Başkanı İrfan Türkkolu’dur” diyerek, gazeteci olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla paylaşım yaptığını sözlerine ekledi. Ekinci, açıklamasında, “İfade özgürlüğü kapsamında paylaşım yaptım. “Bana yöneltilen suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum” dedi.

‘SORGULAMA PROSEDÜRE AYKIRI’

MLSA Hukuk Birimi’nden Avukat Fatih Aydın, soruşturmanın başlatılmasının nedeninin kolluk kuvvetleri tarafından yürütülen sanal devriye açık kaynak araştırma uygulaması olduğunu söyleyerek, bu uygulamanın Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini hatırlatarak, soruşturmanın başlatıldığını belirtti. uygun görgü kuralları olmadan.

“Ayrıca müvekkilim ülkenin en büyük çevrimiçi haber platformlarından birinde gazeteci olarak çalışmaktadır. Aydın, “Mesleği gereği kamuoyunu aydınlatma yükümlülüğü vardır” diyerek, hakkında soruşturma açılmamasını istedi.

(HABER MERKEZİ)

haber-kocasinan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu