Haber

Gamze Akkuş İlgezdi’den Bakan Bilgin’e Asgari Ücret Eleştirisi: “Bu Tablo Cumhuriyet Rekoru Değil, Eriyen Türk Lirası Tablosu”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in altın ve et fiyatları üzerinden asgari ücret artışına ilişkin paylaştığı tabloyu eleştirerek, “Bu tablo Türkiye tarihinin en yüksek asgari ücret tablosu değil. Cumhuriyet Türk lirasının erime tablosudur” dedi. .

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in taban fiyat artışına ilişkin yayınladığı tabloyu sosyal medya hesabından eleştirdi. İlgezdi bugün yaptığı açıklamada, “Tabii ki alım gücünü hesaba katmadı. Bakan göz yumdu ama biz bakmadık, yapamadık da. Altına, ete göre bir değerlendirme yaptık. fiyatlar Tablo ortada 21 yıl önce 5 çeyrek altın taban fiyatı ile 21 yıl önce 4 altın alınabiliyor bundan sonra et fiyatlarına baktığımızda durumun düzeldiğini görüyoruz. Değişmedi. Et yemeklerini sofralarda görmek neredeyse imkansız hale geldi. 2002’de 1 kilo eti 7 liradan alırken, 2022’de en ucuz eti 199 liraya alabildiğimizi görüyoruz” dedi.

2013’te asgari ücretin 803 lira olduğunu hatırlatan İlgezdi, “Yani 451 dolardı. 2023’te asgari ücret 8 bin 500 lira olacak. Yani cari kura göre 455 dolar. İlk zamlı maaşların ne zaman verileceği şubat ayında oranın ne olacağı belli değil, “10 yılda sadece 4 dolarlık bir artış olduğunu görüyoruz. Bu tablo Cumhuriyet tarihinin en yüksek taban fiyat tablosu değildir. En iyi ihtimalle Türk lirasının erime tablosudur. Kısacası taban fiyatın 21 yıl sonra geldiği nokta, AKP’nin iktidara geldiği yıldan çok daha kötü” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu