Haber

Dünya Obezite Raporu: 2035 yılına kadar dünya nüfusunun yarısından fazlası obez olacak

İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu World Obesity Federation, geçtiğimiz hafta ‘4 Mart Dünya Obezite Günü’ nedeniyle küresel bazda bilimsel raporunu açıkladı. Buna göre, 2035 yılına kadar dünya nüfusunun yarısından fazlasının fazla kilolu ve obez olacağı ve bunun maliyet olarak küresel ekonomik etkisinin yılda 4.32 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Dünya Obezite Federasyonu tarafından yayınlanan ‘Dünya Obezite Atlası 2023’ raporuna göre, önleme ve tedavi önlemleri küresel bazda geliştirilmezse, dünya nüfusunun yarısından fazlasının 12 yıl içinde fazla kilolu ve obezite ile yaşayacağı öngörülüyor. . Ayrıca obezitenin küresel ekonomik etkisinin 2035 yılına kadar yıllık 4.32 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

4.32 trilyon doların dünyadaki tüm ülkelerin toplam gayri safi milli gelirinin (GSYİH) yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturduğu ve bu maliyetin Kovid salgınının 2020’deki dünyaya maliyeti ile karşılaştırılabileceği belirtildi. Raporda, çocuk ve gençlerde obezitenin 2035 yılına kadar ikiye katlanacağı ve orta çocuklarda yetişkinlere göre daha hızlı artacağı belirtildi. Artış beklenen 10 ülkeden 9’u düşük veya alt-orta gelirli ülkelerden. Hepsi Asya veya Afrika’da bulunur. 55’in fazla kilolu ve obez olacağı tahmin ediliyordu. Öte yandan, Türkiye’nin küresel hazırlık sıralamasında 37. sırada yer aldı ve ‘Oldukça İyi’ olarak derecelendirildi.

habersason.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu