Ekonomi

Devon Energy, Grayson Mill’i 5 milyar dolara satın aldı

Enerji sektöründe önemli bir hamle yapan Devon Energy (NYSE:DVN) bugün yaptığı açıklamada Grayson Mill Energy’nin Williston havzasındaki operasyonlarını özel sermaye şirketi EnCap’ten toplam 5 milyar dolar karşılığında satın almak üzere anlaştığını duyurdu. Nakit olarak 3,25 milyar dolar ve Devon Energy hissesi olarak 1,75 milyar dolardan oluşan işlem, şirketin arazi varlıklarını genişletmek için yüksek hisse senedi değerlerinden yararlanmayı amaçlıyor.

Şirket yöneticilerinin bir konferans görüşmesi sırasında belirttiği üzere, bu satın alma Devon’un çoklu havza stratejisini destekleyecek. Haberlere rağmen, Devon Energy hisseleri bugün erken işlemlerde ham petrol fiyatlarındaki daha geniş çaplı düşüşün ortasında %1,7’lik bir düşüş yaşadı.

ABD enerji sektörü, 2023 yılında gerçekleşen toplam 250 milyar dolarlık anlaşmalarla bir konsolidasyon dalgası yaşıyor. Bu eğilim içinde bulunduğumuz yılda da devam etti ve firmalar aktif olarak sermayelerini yatırmaya ve kaynak tabanlarını geliştirmeye çalışıyor. EnCap gibi özel sermaye şirketleri bu durumu varlıklarını elden çıkarmak için uygun bir zaman olarak görmüştür. Özellikle, EnCap daha önce Haziran ayında XCL Resources’ın şeyl varlıklarını yaklaşık 2 milyar dolara satmıştı.

Ocak ayının başlarında, EnCap’in Kuzey Dakota, Montana ve Wyoming’deki Powder River Basin’deki Bakken şeyl bölgesinde önemli bir operatör olan Grayson Mill’i satma niyetine ilişkin haberler vardı.

Üçüncü çeyreğin sonuna kadar tamamlanması beklenen anlaşmanın, Devon’un portföyüne başta Bakken bölgesi olmak üzere yaklaşık 500 yeni kuyu eklemesi ve şirketin Williston Havzası’ndaki varlıklarına 307.000 net dönüm daha katkıda bulunması bekleniyor. Bu genişlemenin şirketin envanter ömrünü on yıla kadar uzatacağı öngörülmektedir.

Devon Energy, üretiminin mevcut 664.000 varil/gün’den 765.000 varil/gün’e (boepd) çıkacağını tahmin ediyor.

Truist Securities’den Analist Neal Dingmann, anlaşmanın yüksek maliyetine rağmen, üç kuleli bir Bakken sondaj planının ve orta akım varlıklarının dahil edilmesinin, esas olarak hisse geri alımları yoluyla hissedarlara artan getirileri desteklemesi gerektiği yorumunda bulundu.

Bu satın almaya paralel olarak Devon yönetim kurulu, şirketin hisse geri alım programını %67 oranında artırarak 2026 yılı ortasına kadar toplam 5 milyar dolarlık geri alım yapmayı hedefliyor. Ayrıca şirket, Grayson Mill’in satın alınmasının 2025 yılından itibaren temettü ödemelerinde artışa katkıda bulunacağını öngörüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

keles-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu