Haber

Büyükşehir Belediyesi Elmalık Camisi’nin minare külahını yeniledi

Büyükşehir Belediyesi, İzmit’in 28 Haziran İlçesi’ndeki Elmalık Camisi’nin zamanla yıpranan ve kırılma ve devrilme tehlikesi oluşturan minare külahını yeniledi.

Büyükşehir Belediyesi Elmalık Camisi’nin minare külahını yeniledi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların ortak kullanım alanı olan ibadethanelerin eksiklerini ve donanım ihtiyaçlarını imkanlar dahilinde gidererek onarıyor, güzel bir görünüme kavuşturuyor. Bu kapsamda İzmit 28 Haziran Mahallesi’ndeki Elmalık Camisi’nin zamanla çürüyerek kullanılamaz hale gelen ve tehlikeli hale gelen minare külahı kaldırılarak yenilendi. Özellikle kırsal mahallelerdeki ibadethanelerin bakım ve onarım çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, talepleri değerlendirerek ihtiyaç halinde yeni yapılan camilere inşaat malzemesi temin ederken, yıpranan cephe ve minareleri de onarıp boyayarak güzel bir görünüme kavuşturuyor. dış görünüş.

KÖKLENEN MINARE BAŞLIĞI TEHLİKELİYDİ

İzmit 28 Haziran Mahalle Muhtarı ve Elmalık Cami Derneği tarafından zamanla aşınıp çürüyen ve tehlike oluşturan minarenin külahının değiştirilmesi için Büyükşehir Belediyesi’ne talepte bulunuldu. Muhtarlık İşleri Dairesi Köy Hizmetleri Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı tespit sonucunda minare külahının çürük olduğu ve çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirlendi. Ekipler koninin yenilenmesi için harekete geçti. A Takımı grupları, güvenlik tedbirlerinin ardından 26 metre uzunluğundaki minarenin külahını sökerek vinçle taşıdı. Daha sonra yeni yapılan 6 metre uzunluğundaki sağlam minare külahı vinç yardımıyla yerine yerleştirildi.

MİNARET SAĞLAM VE ŞIK BİR GÖRÜNÜME KAZANDI

Minare külahı hem estetik görüntüsü hem de sağlamlığıyla büyük beğeni topladı. Caminin hoş bir görünüme kavuşmasını memnuniyetle karşılayan mahalle muhtarı, dernek başkanı ve cami cemaati, desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve ekibine teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberpatnos.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu