Haber

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin danışma kurulu toplantısına katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin danışma kurulu toplantısına katıldı. Aktaş, gündemlerindeki ana konuların dirençli şehirler ve iklim değişikliği olduğunu söyledi.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen uygulama komitesi toplantısına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Genel Sekreteri Dr. Ahmet Recep Tekcan, SKB Ulusal Ağ Koordinatörü Nalan Fidan ve danışma kurulundaki akademisyenlerden Prof. Dr. Cengiz Çeşide, Prof. Dr. Emine Didem Konutçu Kiraz, Doç. Dr. Şuay Nilhan Açıkalın, Prof. Dr. Handan Türkoğlu, Prof. Dr. Tülin Vural Arslan, Prof. Dr. Mustafa Sarı, Prof. Dr. Başak Aydem Çiftçioğlu, Prof. Dr. Gül Sayan Atanur katıldı. Toplantıda Kasım ayında Utrecht’te düzenlenen Sağlıklı Şehirler Ağı Teknik ve İş Toplantısı hakkında bilgi verildi. Dünya Sağlık Örgütü’nün siyasi beyanının şehirlere uyarlanması yönündeki önerilerin görüşüldüğü toplantıda hazır bulunan akademisyenler, Dünya Sağlık Örgütü’nün çeviri kitaplarının yayın editörlüğünü paylaştı. Bursa’nın 2025 Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Toplantısı’na ve Ekim 2024’te yapılması planlanan Türkiye Sağlıklı Şehirler Birliği toplantı ve konferansına ev sahipliği yapması için tema önerileri de görüşüldü.

Dirençli şehir vurgusu

Aynı zamanda Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gündemlerindeki en önemli konunun dirençli şehirler ve iklim değişikliği olduğunu söyledi. Dünya genelinde yaşanan pandemi süreci, depremler ve doğal afetler nedeniyle şehirlerin dayanıklılığının ve dayanıklılığının çok daha değerli hale geldiğini belirten Lider Aktaş, “Ben Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin danışma kurulunun değerli bir üyesiyim. Kurulduğu 2005 yılından bu yana daha sağlıklı şehirler yaratmak için emek ve hizmet veren ve başkanlığını yaptığım, akademisyenlerle bir araya geldik, hem bugüne kadar yapılan çalışmalar hem de Utrecht’te düzenlenen son oturum değerlendirildi, 2024 yılı konuları ve yeni vizyonları belirlendi. Genel sekreterimize ve başvuru komitesinde görev alan tüm akademisyen ve arkadaşlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.İnanıyorum ve “Umarım yeni dönemde, özellikle iklim değişikliği ve kuraklığın çokça konuşulduğu bu dönemde” Sağlıklı Kentler Birliği gündeme damgasını vurmaya devam edecek. Sağlıklı Kentler Birliği, her geçen gün artan üye profiliyle Türkiye’nin değerli birliklerinden biri olduğunu gösterecektir” dedi. – BURSA

siverek-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu