Haber

BM Raporu: Afrika Boynuzu Yıkıcı Sonuçları Olan Daha Önce Görülmemiş Bir Kuraklıkla Karşı Karşıya

ADDİS ABABA, 30 Kasım (Xinhua) — Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Uyum Ofisi (UNOCHA) Salı günü yaptığı açıklamada, Afrika Boynuzu’nun yıkıcı sonuçları olan benzeri görülmemiş bir kuraklık acil durumuyla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

UNOCHA, Afrika Boynuzu’nda kuraklığa ait son durum güncellemesinde, etkilenen ülkelerde bozulan hava şartları nedeniyle durumun daha da kötüleşebileceğini bildirdi.

UNOCHA’nın açıklamasında “Afrika Boynuzu’ndaki topluluklar, yağışların yetersiz kaldığı peş peşe beşinci yağmur döneminin ortasında bulunuyor (Ekim- Aralık 2022 dönemi yağmurları kötü başlarken tahminler yağmurların yetersiz kalacağını gösteriyor) ve Mart-Mayıs 2023 devrinde altıncı bir berbat dönemle karşılaşabilir” sözleri yer aldı.

Yağışlar Ekim-Aralık 2020, Mart-Mayıs 2021, Ekim-Aralık 2021 ve Mart-Mayıs 2022 periyotlarının tümünde, ortalamanın altında kalırken Somali, güney ve güneydoğu Etiyopya ile kuzey ve doğu Kenya’nın büyük bir bölümünü yakın tarihin en uzun süreli kuraklığı ile karşı karşıya bıraktı. UNOCHA’ya nazaran Mart-Mayıs 2022 yağmur mevsimi son 70 yılda kaydedilen en kurak dönem oldu.

2020-2022 kuraklığının 2010-2011 ve 2016-2017’deki korkunç kuraklıkları hem süre hem de şiddet açısından geride bıraktığı belirtilen güncellemede önümüzdeki aylarda yıkıcı sonuçlarla derinleşmeye devam edeceği öngörüsü yer aldı.

UNOCHA ayrıca devam eden kuraklık durumunun etkilenen toplulukları tahrip ettiği ve ihtiyaçların hızla arttığı konusunda uyardı.

UNOCHA’nın datalarına nazaran, Afrika Boynuzu genelinde, 2022’nin son aylarında Etiyopya’da 24,1 milyon, Somali’de 7,8 milyon ve Kenya’da 4,5 milyon olmak üzere en az 36,4 milyon insan yakın tarihin en uzun periyodik ve şiddetli kuraklığından etkilenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu