Ekonomi

Altının gramı 1950 liradan işlem görüyor

Altının ons fiyatındaki düşüşe paralel olarak dün değer kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 1 düşüşle 1943 liradan tamamladı.

Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, saat 09.50 itibarıyla yüzde 0,4 artışla 1950 liraya yükseldi. Aynı prestijdeki çeyrek altın 3 bin 270 liradan, Cumhuriyet altını ise 13 bin 330 liradan satılıyor.

Dün yüzde 1,1 düşüşle günü 2 bin 6 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı, bugünkü tepki alımlarıyla önceki kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 2 bin 12 dolara yükseldi.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Mart ayında faiz indirimine başlayacağına dair beklentilerin zayıflamasının varlık fiyatları üzerinde etkili olduğunu belirtti.

Dünyanın önde gelen merkez bankalarının “güvercin” adımlarına piyasa beklentilerinden daha geç başlayacağı yönündeki tahminler güçlenmeye devam ederken, Fed’in dün açıklanan “Bej Kitap” raporunda ülkede ekonomik aktivitenin “çok az” değiştiği yönünde değerlendirmeler yer aldı. Kasım ayından bu yana.

Yılın ilk günlerinden bu yana Fed’in Mart ayında faiz indirimi sürecine başlayacağı yönündeki iddialar zayıflamaya devam ederken, ülkede açıklanan veriler ABD ekonomisinde güçlü bir duruşa işaret ediyor ve Fed yetkililerinin bu yöndeki sözlü yönlendirmeleri dikkat çekiyor. Söz konusu faiz indirimi için henüz çok erken.

Para piyasalarında Banka’nın Mart ayında faiz indirimine gideceği yönündeki tahminler yılın başında yüzde 85 olarak fiyatlanırken, dün gelen güçlü perakende satış verisinin ardından bu oran yüzde 60’a geriledi.

Analistler, ABD’de yılbaşından bu yana açıklanan bilgilerin enflasyonu desteklediğini, bunun da Fed’in faiz indirimleri konusunda sabırsız olmayacağını gösterdiğini belirtti.

haber-belen.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu