Haber

Almanya’da on binlerce kişi aşırı sağcılığa karşı protesto düzenledi

Geçtiğimiz haftalarda “Üst düzey AfD’li (Almanya Alternatifi) siyasetçiler, Neo-Naziler ve varlıklı iş adamlarının” buluştuğu ve göçmenlerin “tersine göçü”nün konuşulduğu toplantının basına sızdırılmasının ardından onbinlerce kişi toplanmaya başladı. Almanya’nın Berlin, Köln ve Hamburg şehirlerinde protestolar düzenlemek.

Münih’teki son gösteri de bunlardan biriydi.

‘Demokrasi için bir ışık denizi’

Münih’te düzenlenen “Demokrasi için Işık Denizi” gösterisine günler öncesinden yüze yakın kuruluş ve dernek davet edildi.

“Irkçılığa, antisemitizme ve nefrete” karşı gösteri için on binlerce kişi Therese Meydanı’nı doldurdu.

Bu meydan aynı zamanda Almanya’nın en ünlü festivali olan ve her yıl milyonlarca insanı ağırlayan “Oktoberfest” etkinliğinin de düzenlendiği bir alandır.

Alman medyasına göre Münih’teki gösteriye yaklaşık 100 bin kişi katıldı. Organizatörler 300 bin kişinin katıldığını söylüyor.

Ocak ayında Münih’te geniş katılımlı bir protesto düzenlendi.

‘Hepimizin bir amacı var ve bu cesaret verici’

Gösteriye katılan Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter de sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşarak, “demokratik değer ve özgürlüklerin” savunulmasının “güçlü bir şekilde” devam ettiğini söyledi.

Münih’te toplanan kitlenin aynı zamanda “aşırı sağ faaliyetlere, nefret ve provokasyona” karşı da açık bir işaret olduğunu belirten Reiter, “Hepimizin bir amacı var ve bu cesaret verici” dedi.

Alman medyasına konuşan katılımcılar da aşırı sağ AfD’nin yükselişine ilişkin kaygılarını dile getiriyor.

Alman kamu yayıncısı BR24’e konuşan bir protestocu, “AfD’nin iktidara gelmesini ve yalan hikayelerle demokrasiyi yok etmesini istemiyor” dedi.

Doğu Almanya’da doğduğunu belirten bir başka gösterici ise bu yıl eylül ayında doğunun üç önemli eyaleti Thüringen, Saksonya ve Brandenburg’da yapılacak seçimlere değinerek, “Doğduğum yer konusunda endişeliyim” dedi. Yaklaşan eyalet seçimleri nedeniyle.”

‘Almanya’ya karşı gizli plan’ nedir?

Araştırmacı gazetecilik ağı Correctiv’in 10 Ocak’ta yayınladığı haberin ardından, ülke genelinde her hafta on binlerce insan aşırı sağ ve ırkçılık karşıtı gösteriler için sokaklara çıkıyor.

Haberde, Almanya’nın kuzeydoğusundaki Potsdam kenti yakınlarındaki bir otelde “üst düzey AfD politikacıları, Neo-Naziler ve zengin iş adamlarının” yaptığı toplantının ayrıntıları yer alıyor.

Haberde, toplantıda göçmenlerin “Alman vatandaşlığına sahip olup olmadığına bakılmaksızın” “tersine göç” konusunun ele alındığı belirtildi. Haberde ayrıca toplantı davet mektuplarında katılımcılardan 5 bin euro bağışta bulunmalarının istendiği de yer alıyor.

AfD’nin kapatılmasına ilişkin görüşmelerin yapıldığı dönemde gerçekleşen toplantının ardından partiden yapılan açıklamada, toplantının özel bir organizasyon olduğu ve AfD’nin toplantıyla herhangi bir mali bağının bulunmadığı belirtildi.

AfD’nin yükselişi sürüyor mu?

Anketlere göre aşırı sağ AfD geçen yıl oylarını önemli ölçüde artırdı.

Çeşitli anketlerde oy oranlarının yüzde 22’ye kadar çıkması ülkede endişe yarattı.

Göçmenlerin geri dönüşünün konuşulduğu toplantının basına sızdırılmasının ardından yapılan anketlerde partinin oy oranında düşüş olduğu görülüyor.

Ipsos araştırma şirketinin Şubat başında yaptığı ankette AfD’nin oy oranı 4 puan azalarak yüzde 18’e geriledi.

Ancak anketlerdeki bu oy oranına rağmen AfD, Birlik partileri CDU/CSU’nun ardından ikinci büyük siyasi parti olmaya devam ediyor.

ikizderehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu