Ekonomi

Almanya 2022’de yüzde 1,9 büyüdü

Ukrayna-Rusya savaşına, arz sorunlarına ve elektrik krizine rağmen geçen yıl yüzde 1,9 büyüyen Alman ekonomisi yüzünü buruşturdu.

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) yayınladığı verilere göre, Almanya’nın GSYİH’si 2022’de piyasa beklentilerinin üzerinde yüzde 1,9 arttı. Böylece Alman ekonomisi elektrik krizi nedeniyle 2021’de yüzde 2,6’lık büyümeyi aşamadı. Geçen yıl piyasa beklentisi ekonominin yüzde 1,8 büyümesiydi.

Destatis Lideri Ruth Brand, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, 2022 yılında Almanya’daki genel ekonomik durumun Ukrayna’daki savaşın sonuçlarından ve aşırı yüksek enerji fiyat artışlarından etkilendiğini belirterek, “Ciddi malzeme sıkıntısı, etkisi Kovid-19, artan fiyatlar ve vasıflı işçi sıkıntısı. Buna rağmen Alman ekonomisi 2022’de iyi bir performans göstermeyi başardı.” ifadesini kullandı.

2022’de GSYİH’nın Kovid-19 krizinin başlamasından önceki yıl olan 2019’a göre yüzde 0,7 daha yüksek olması dikkat çekti.

Yüzde 7,9’luk rekor enflasyonun satın alma gücündeki kaybına rağmen geçen yıl yüzde 4,6 artan tüketici harcamaları, Almanya’nın 2022’deki büyümesinin ana itici gücü oldu.

Artan borçlanma maliyetleri ve teslimat darboğazları nedeniyle kamu harcamaları yüzde 1,1 artarken, inşaat harcamaları yüzde 1,6 azaldı. İhracat yüzde 3,2, ithalat yüzde 6,7 arttı.

Ayrıca şirketler geçen yıl makine ve araç gibi ekipmanlara yüzde 2,5 daha fazla yatırım yaptı.

Alman devlet bütçesi üç yıl üst üste “kırmızıda”

Destatis verilerine göre Almanya’da istihdam geçen yıl bir önceki yıla göre 589 bin artarak 45,6 milyon kişiye ulaştı.

Almanya’da yükselen faiz oranları, hazinenin geçen yıl yüksek bütçe açığı vermesine neden oldu. Federal hükümet, eyaletler, belediyeler ve sosyal sigortalar 2022’yi 101,6 milyar avro (2021’de 134,3 milyar avro) açıkla kapattı. Bütçe açığı, ülkenin GSYİH’sının yüzde 2,6’sı olarak gerçekleşti. 2022 yılında Alman kamu bütçesinin 3 yıl üst üste “kırmızı” olması dikkat çekicidir.

Uzmanlar, Almanya’nın en değerli ticaret ortağı Çin’de tedarik zincirlerinin aksamasına yol açabilecek Rusya-Ukrayna savaşının genişlemesi ve mevcut Kovid-19 dalgasının Alman ekonomisi için riskler arasında olduğunu belirtiyor.

Almanya’da ise yıllık enflasyon, düşen elektrik fiyatları ve hükümetin hanehalkı elektrik faturalarını bir defaya mahsus ödemesi nedeniyle Aralık ayında ikinci kez düşerek yüzde 7,9’a ulaştı.

Destatis, şu anda tüm veriler kesinleşmese de geçen yılın dördüncü çeyreğinde büyümenin yüzde sıfır olacağına dikkat çekti.

Destatis, geçen yılın son çeyreğine ilişkin bilgileri 30 Ocak 2023 tarihinde açıklayacak.

2022 GSYİH için detaylı sonuçlar 24 Şubat 2023’te açıklanacak.

otlukbeli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu