Haber

ABD Tarım Dışı İstihdam Beklentileri Aştı: Piyasalar Nasıl Tepki Verdi?

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Eylül ayı toplantısı öncesinde beklenen en önemli verilerden biri olan tarım dışı istihdam piyasası tahminlerin bir miktar üzerinde açıklandı.

ABD’de tarım dışı istihdam beklentilerin biraz üzerinde geldi, işsizlik oranı yükseldi

ABD Çalışma İstatistikleri Ofisi’nin açıkladığı bilgiye göre tarım dışı istihdam ağustos ayında 187 bin arttı. Analistler istihdamda 170.000 artış bekliyorlardı.

Tarım dışı istihdam artışı temmuz ayında 187 binden 157 bine, haziran ayında ise 185 binden 105 bine revize edildi.

Ülkedeki işsizlik oranı beklenmedik bir şekilde yüzde 3,5’ten yüzde 3,8’e yükseldi. Piyasa beklentisi işsizlik oranının yüzde 3,5 seviyesinde kalacağı yönündeydi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, geçtiğimiz hafta Jackson Hole toplantısında yaptığı açıklamada, Amerikan ekonomisinin güçlü seyri nedeniyle yeni faiz artırımları yapabileceklerini söylemişti.

Fed’in 20 Eylül’de açıklayacağı karar öncesinde gösterge faiz oranı son 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,50 seviyesinde bulunuyordu.

Fed, toplantıda makroekonomik varsayımlarını da güncelleyecek. Fed yetkilileri işsizlik oranının bu yıl için yüzde 4,1, önümüzdeki iki yıl için ise yüzde 4,5 seviyesinde olmasını bekliyor.

Çalışma Bürosu, özel sektörde istihdamın 179 bin arttığını, kamu istihdamındaki artışın ise 8 bin olduğunu açıkladı. Piyasalar özel istihdamın 150 bin artacağını, kamu istihdamının ise 2 bin azalacağını öngörüyordu.

İstihdam imalatta 16 bin, inşaatta 22 bin arttı.

Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 6,7’den yüzde 7,1’e yükseldi.

Ortalama saatlik karlar aylık bazda yüzde 0,24 artarken, yıllık artış ise yüzde 4,29 düzeyinde açıklandı. Beklentiler aylık yüzde 0,3, yıllık ise yüzde 4,4 artışa işaret ediyordu.

ABD’de işgücüne katılma oranı yüzde 62,6’dan yüzde 62,8’e çıktı.

Fed’in bilgiyi olumlu yorumlayabileceği algısıyla altının onsu anında 1.950 dolara yükselirken, dolar endeksi 103,5’ten 103,3’e geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu