Ekonomi

AB bulut siber güvenlik kurallarını gevşetiyor

Amazon (NASDAQ:AMZN), Google’ın ana şirketi Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ve Microsoft (NASDAQ:MSFT) gibi teknoloji devleri, revize edilmiş bir Avrupa Birliği siber güvenlik sertifikasyon planından faydalanmaya hazırlanıyor. Programın en son taslağı, bulut hizmet sağlayıcılarının AB dışı yasalardan bağımsız olması yönündeki önceki gereklilikleri kaldırarak, AB bulut bilişim pazarına katılımlarını potansiyel olarak kolaylaştırdı.

Avrupa Birliği, blok içindeki hükümetler ve şirketler için güvenli bulut hizmetleri sağlamayı amaçlayan bir siber güvenlik sertifikasyon programı (EUCS) oluşturmak için çalışıyor. Sertifikasyonun, bu kuruluşların güvenilir satıcıları seçmelerine yardımcı olması ve siber güvenliği desteklemesi amaçlanıyor.

Taslağın geçen yıl önerilen bir versiyonunda, ABD’li teknoloji şirketlerinin siber güvenlik etiketine hak kazanabilmeleri için AB merkezli şirketlerle ortak girişimler kurmaları ve müşteri verilerini AB içinde yönetmeleri gerekiyordu. Bu egemenlik maddesi, siyasi ve egemenlik gereklilikleri yerine teknik standartlara odaklanılması gerektiğini savunan bankalar, takas kurumları, sigorta grupları ve startup’lar da dahil olmak üzere çeşitli Avrupa kuruluşlarının muhalefetiyle karşılaştı.

Revize edilen 22 Mart tarihli taslak, tartışmalı egemenlik koşullarını bir kenara bıraktı. Yeni teklife göre, bulut sağlayıcılarının müşterilerinin verilerinin nerede depolandığını ve işlendiğini açıklamalarının yanı sıra veriler için geçerli olan yasalar hakkında da bilgi vermeleri gerekiyor.

AB üye ülkeleri şu anda bu güncellenmiş taslağı gözden geçiriyor. İnceleme süreci tamamlandığında, Avrupa Komisyonu’nun nihai planı resmileştirmesi bekleniyor. Avrupa Komisyonu şu an itibariyle konuyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

banaz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu