Haber

3’üncü Esenler Film Günleri’nde ödüller sahiplerini buldu

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Esenler Film Günleri’nin kapanış merasiminde Kısa Sinema Müsabakası ve Kısa Sinema Üretim Dayanak mükafatları sahiplerini buldu. Heyecanın ağır olduğu gözlenen merasimin sonunda Türk ve dünya sinemasından sevilen sinemaların müziklerini icra eden Sedat Anar ve grubu seyirciden büyük alkış aldı.

“Beyaz Perdenin Çocukları” temasıyla 3’üncü kez sinemaseverlerle buluşan Esenler Film Günleri, beş gün boyunca öne çıkan yapımların yanı sıra sinema profesyonellerini bir araya getirdi. 3’üncü Esenler Sinema Günleri’nin Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen kapanış merasiminin sunuculuğunu Başak Şengül üstlendi. Seyircinin büyük ilgisiyle karşılanan Esenler Sinema Günleri’nde bu yıl yapılan gösterimler ve etkinliklerden oluşan sunumla başlayan tören, ödül takdimi sonrası gerçekleşen Sedat Anar konseriyle son buldu. Kapanış törenine oyuncu İpek Tuzcuoğlu’nun da ortalarında bulunduğu heyet üyeleri de katıldı.

Film takımları, sinemaseverler ve basın mensuplarının ağır iştirakiyle gerçekleşen merasimin açılış konuşmasını, aktiflik danışmanı ve sinema müellifi Suat Köçer yaptı. Bu süreçte kendilerini yalnız bırakmayan sinemaseverlere ve sinema günleriyle üçüncü sefer birebir heyecanı sunan Esenler Belediyesi’ne teşekkür eden Köçer, verilecek ödüllerle kazanan ve kaybedenin belirlenmediğini, uzun vadede kazananın Türk sineması olduğunu hatırlatarak bunun da sinemacıların ortak çıkarı olduğunu vurguladı.

Ulusal sinemayı desteklemek ve bu alanda yeni üretimlerin ortaya çıkmasını sağlamak maksadıyla düzenlenen Esenler Kısa Sinema Üretim Dayanağı çerçevesinde verilen “Jüri Özel Ödülü”nü kurgu direktörü ve üretimci Mesut Ulutaş takdim etti. “Jüri Özel Ödülü”nü “Kanatlı Ağaç” projesiyle alan Burak Varlık, başlangıç için bu mükafatın çok manalı olduğunu söyledi. Esenler Kısa Sinema İmal Desteği’ne ise “Çekiliş”, “Rehber” ve “Otuz Dakikadan Sonra” projeleri layık görüldü. “Çekiliş” projesinin yönetmeni Muhammet Emin Altunkaynak’a mükafatını direktör Murat Hisse verdi. Mükafatı alan Muhammet Emin Altunkaynak, yanında olan isimlere teşekkürlerini iletti. “Rehber” projesinin direktörü Mert Erez’e ödülünü Prof. Dr. Şükrü Sim verdi. Ödülü alan Mert Erez, film ekibine teşekkür ederken, fon noktasında da bu ödülün çok önemli olduğunu belirtti. Erez, ayrıca öğretmen olduğunu ve ödülünü de öğrencilerinin desteğiyle aldığını sözlerine ekledi. “Otuz Dakikadan Sonra” projesiyle ödüle değer bulunan Hasan Ali Kılıçgün’e mükafatını oyuncu ve sunucu İpek Tuzcuoğlu takdim etti. Ünlü oyuncu, üretim takviyelerinin değerine değinerek Esenler Belediyesi’ne sinemaya olan katkılarından dolayı teşekkür etti. Ödülü alan Hasan Ali Kılıçgün konuşmasında, verilen desteğin kıymetine vurgu yaptı.

Türkiye’de kısa sinemanın gelişimine katkıda bulunmak hedefiyle gerçekleştirilen Esenler Kısa Sinema Yarışması’nda “En İyi Kısa Film” ödülüne Ercan Selim Öngöz’ün “İnsan Ne Zaman Ölür?” sineması layık görüldü. Mükafatı, direktör Vuslat Saraçoğlu takdim etti. Mükafatı alan Ercan Selim Öngöz ise mükafatla sinemasına karşılık bulunmuş olduğunu tabir ederken, sinemanın devamının geleceğini müjdeledi. “En İyi İkinci Kısa Film” mükafatını oyuncu İstek Sönmez verdi. “Larva” sinemasıyla mükafata layık görülen Volkan Güney Eker, mükafatı bu seçkideki tüm sinemalar ismine aldığını belirterek, sinema günleri takımına teşekkürlerini iletti. “En İyi Üçüncü Kısa Film” mükafatını sinema müellifi Tuba Özden Deniz takdim etti. “Meryem” sinemasıyla mükafatını alan Celal Yücel Tombul, bu mükafatların kısa sinemacılar için hem maddi hem de manevi olarak çok büyük dayanak olduğunu söz etti.

Ayrıca kısa sinema müsabakasında bir evvelki yıl olduğu üzere bu yıl da birinci 10’a girerek finale kalan, ancak derece alamayan Ömer Dişbudak’ın “654 Gram”, Recep Bozgöz’ün “Benden Korkmana Gerek Yok”, İlcan Edgar Özuluca’nın “Cevher”, Emrah Yükselir’in “Cezayir Menekşesi”, Nadir Kağan Kocakaya’nın “Kod Bozumu 13”, Abdülkadir Kalay’ın “Posta” ve Göksel Tuzun’un “Temassız” sinemaları motivasyon dayanağı ismi altında 3 bin’er TL gösterim telifinin sahibi oldu. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çubuk Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu